W jaki sposób zadbać o maseczki wielokrotnego użytku?

W jaki sposób zadbać o maseczki wielokrotnego użytku?

Wskazówki dotyczące prania maseczek wielorazowych
• Zdejmij maskę wielorazową ostrożnie, pamiętając by nie dotykać jej wierzchniej warstwy. To właśnie tam gromadzi się najwięcej bakterii i wirusów przed którymi chcemy się chronić. Złap maseczkę za gumki i włóż ją do foliowego woreczka. Szczelnie go zamknij. W ten sposób przechowuj maseczkę do czasu jej prania.
• Aby zminimalizować ryzyko przeniesienia drobnoustrojów z maseczki na dłonie, załóż jednorazowe rękawiczki lub ostrożnie wrzuć zawartość woreczka do pralki. Pierz maseczki wielorazowe w temperaturze minimum 60 stopni przez około 45 minut. Dobrze się sprawdzi program do prania bawełny. W tej temperaturze giną niebezpieczne dla zdrowia bakterie i wirusy.
• Pamiętaj by prać maseczki oddzielnie, to znaczy nigdy nie pierz ich razem
z innymi ubraniami.
• Do prania maseczek wielorazowych możesz użyć powszechnie dostępnych środków piorących.
• Gdy maseczki wyschną, wyprasuj je w maksymalnej temperaturze
i przechowuj w czystym miejscu do następnego użycia.
• Maseczki możesz również zdezynfekować. Użyj do tego celu preparatu antybakteryjnego na bazie alkoholu i spryskaj nim powierzchnię maseczki. Pozostaw ją do całkowitego wyschnięcia.

Co jaki czas zmieniać maseczkę wielorazową?
Jak każda maseczka ochronna, również i ta z materiału po pewnym czasie traci swoje właściwości ochronne. Jeśli maska podczas noszenia zaczyna być wilgotna, to znak że należy ją zmienić. Kiedy planujesz dłuższy pobyt poza domem, dobrze byś miał przy sobie maseczkę zapasową. Wirus COVID-19 na różnych powierzchniach może przetrwać nawet do kilku dni. Z tego powodu, zużyta maseczka nie powinna mieć kontaktu z innymi przedmiotami. Aby uniknąć przenoszenia wirusa, zdjętą maseczkę schowaj do woreczka foliowego i szczelnie zamknij. Czy kilka osób może korzystać z tej samej maseczki wielorazowej? Absolutnie nie. Nawet po wypraniu maseczka wielorazowa powinna być noszona wyłącznie przez jedną osobę.

Leszek

Comments are closed.