VII Przegląd Twórczości „Podziel się miłością” zorganizowany przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Przechlewie był wyjątkowym wydarzeniem pełnym muzyki, emocji, uśmiechu i wzruszeń. Nasi uczestnicy zaprezentowali się w dwóch utworach. Pani Genowefa zaśpiewała na żywo piosenkę zespołu Skaldowie „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał”, a pan Zenek wraz z panią Bożeną stworzyli do utworu piękny układ taneczny. Drugim występem był utwór zespołu Czerwone Gitary „Tak bardzo się starałem”, który zaprezentowali pani Ola, pan Jakub oraz pan Dominik. Wszyscy uczestnicy ze wszystkich placówek dali z siebie wszystko. Występy były pełne podziwu, kreatywności, śmiechu i przede wszystkim miłości bo właśnie o to chodziło, jak sam tytuł przeglądu mówi. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas.
W Gminnym Centrum Kultury w Czersku odbyła się wyjątkowa impreza integracyjna „Mamy Talent”, zorganizowana przez Zespół Szkół Specjalnych w Czersku. Nasi uczestnicy zaprezentowali koncert pt. „Występ Gwiazd”, podczas którego wcielili się w znanych piosenkarzy, piosenkarki oraz tancerzy. Pozostali uczestnicy przeglądu również zachwycili swoimi talentami: pięknie recytowali wiersze, śpiewali piosenki, a kabaret rozbawił publiczność do łez. Ogromne wrażenie zrobił na nas także występ uczestnika, który bezbłędnie odgadywał losowo wybrane przez jury flagi państw, podając przy tym ich stolice. Podczas wydarzenia można było również podziwiać prace uczestników uzdolnionych manualnie, prezentowane na specjalnie przygotowanych stanowiskach. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał dyplom oraz upominek jako wyraz uznania za odwagę, zaangażowanie i zaprezentowane talenty. Dziękujemy za zaproszenie oraz wspaniale spędzony czas!
Za nami wyjątkowe chwile – uroczyste obchody 25-lecia naszego Domu. To był nasz dzień pełen wspomnień, życzeń, podziękowań, występów, śmiechu oraz prawdziwej integracji. Przygotowania do tego wydarzenia trwały naprawdę długo. Powstawały dekoracje, scenariusz uroczystości, odbywały się próby występów, kompletowaliśmy stroje, a także przygotowywaliśmy wyroby naszych uczestników. Wszystko po to, aby ten dzień był naprawdę wyjątkowy. Już od wejścia do Gminnego Centrum Kultury w Czersku goście mogli podziwiać przygotowaną specjalnie na tę okazję ściankę do zdjęć, a także wystawę przedstawiającą dorobek naszego Domu : puchary, prace uczestników, fotografie z różnych lat działalności oraz kronikę, do której każdy mógł wpisać pamiątkowe słowa. Uroczystość rozpoczęła się od pięknego występu wokalnego Aleksandry Fierek. Następnie zaproszonych gości powitała dyrektor ŚDS w Czersku Aleksandra Staniszewska. W dalszej części głos zabrali przedstawiciele Gminy Czersk , Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku, Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Gdańsku oraz Departamentu Pomocy Społecznej w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w Warszawie. Szczególnym momentem było wspomnienie początków naszego Domu. O przybliżenie historii powstania ŚDS została poproszona jego założycielka i wieloletnia dyrektor – pani Jolanta Lipska. Następnie obecna dyrektor przedstawiła funkcjonowanie placówki na przestrzeni lat. Wspólnie obejrzeliśmy prezentację ze slajdami, które w humorystyczny sposób przedstawiły naszych uczestników i terapeutów, pokazywały codzienność, terapię oraz życie naszego Domu. Nie zabrakło również występów artystycznych. Uczestnicy zaprezentowali humorystyczne przedstawienie „Jeden z dziesięciu”, a także obejrzeliśmy i wysłuchaliśmy nagrania naszego uczestnika pana Piotra Kaczmarka. Chwilę później na scenę wkroczyli prowadzący i rozpoczęło się prawdziwe show, mogliśmy podziwiać gwiazdy show-biznesu, w które wcielili się nasi uczestnicy i terapeuci. Po występach nadszedł czas na wzruszające podziękowania – dla wszystkich, którzy 25 lat temu tworzyli ŚDS, dla tych, którzy dziś z nami współpracują, wspierają naszą działalność oraz dla całego zespołu pracowników. Na zakończenie uczestnicy zaśpiewali piosenkę o ŚDS w Czersku, a goście odśpiewali nam gromkie „Sto lat” i wjechał na salę jubileuszowy tort.Po części oficjalnej przyszedł czas na życzenia, rozmowy i wspólny poczęstunek. Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami w tym pięknym i ważnym dla nas dniu. Dziękujemy pani Monice Morzuch za niezwykłe uchwycenie najpiękniejszych chwil naszej uroczystości.
Nasi uczestnicy po raz kolejny mieli okazję spróbować swoich sił w poszukiwaniu miłości. Tym razem udali się Środowiskowego Domu Samopomocy w Przechlewie, gdzie wzięli udział w wyjątkowym spotkaniu integracyjnym. Randka w Ciemno upłynęła w serdecznej, miłej i wesołej atmosferze. Było dużo uśmiechu, życzliwości oraz okazji do rozmów i lepszego poznania się. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i wspaniałą organizację spotkania.
Dziś grupa naszych uczestników wraz z panią dyrektor wzięła udział w Gminnym Dniu Seniora. Po części oficjalnej, pełnej życzeń, podziękowań i ciepłych słów, nadszedł czas na część artystyczną, która dostarczyła wielu wrażeń i uśmiechu. Na scenie jako pierwszy wystąpił stand-upper Tomasz Karp Bartkowiak, który rozbawił publiczność do łez. Następnie wystąpiła Kapela Podwórkowa „Ferajna Bydgoska”, przenosząc wszystkich w klimat przedwojennego folkloru miejskiego. Na zakończenie wieczoru wystąpił Jacek Silski – artysta znany zarówno z popularnych śląskich szlagierów, jak i rytmów latino. Spotkanie zakończyło się przy kawie i słodkim poczęstunku.
Dzisiaj grupa uczestników pojechała do Tucholi, gdzie odbyła się dziesiąta edycja Przeglądu Kabaretowego Humoriada 2025, zorganizowana przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Tucholi. To wyjątkowe wydarzenie jak co roku zgromadziło pełną salę widzów i mnóstwo pozytywnej energii! Podczas przeglądu każda z placówek zaprezentowała na scenie swój własny, oryginalny i pełen humoru występ kabaretowy. Nie brakowało żartów, przebieranek, improwizacji i zdrowej dawki śmiechu. Nasi uczestnicy wcielili się w rolę graczy kultowego teleturnieju „1 z 10” – i to była prawdziwa petarda! Prowadzący zadawał pytania trudne i absurdalne, a odpowiedzi… jeszcze bardziej zaskakujące! Publiczność pękała ze śmiechu, a uczestnicy pokazali nie tylko dystans do siebie ale i znakomite umiejętności.
Grupa naszych uczestników miała okazję dziś obejrzeć spektakl Teatr Przebudzeni pt.: „Szatnia”, który odbył się w Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach. Aktorami były osoby z niepełnosprawnościami a spektakl był dogłębnie poruszający, refleksyjny i poważny, lecz momentami z nutą humoru i spontaniczności. Spektakl „Szatnia” jest syntezą między tym co było, co jest i co będzie lub, co może się wydarzyć. To zderzenie przeszłości i historii postaci z teraźniejszością. Wrzuceni w przestrzeń w „szatnię” pytają „co dalej?”. To swoisty rachunek sumienia bohaterów, a jednocześnie odbiorców.
W związku z przypadającym jutro Europejskim Dniem Solidarności Międzypokoleniowej już dziś odbyły się obchody w Gminnym Centrum Kultury w Czersku. W ramach integracji seniorów z dziećmi nasi seniorzy zaprezentowali swoje wyroby, wystąpili z przedstawieniem pt.: „Rzepka ” oraz przygotowali dla wszystkich chętnych nietypowe konkurencje. Zarówno dzieci jak i seniorzy mogli znaleźć coś dla siebie, były gry planszowe, quiz, dobre myśli, występy dzieci i seniorów, wspólne zabawy i nauka tańca. Obchody Dnia Solidarności Miedzypokoleniowej mają na celu podkreślenie znaczenia solidarności i współpracy pomiędzy różnymi pokoleniami. Dzień ten przypomina nam o konieczności wzajemnego szacunku, zrozumienia i wsparcia między młodszymi i starszymi osobami.
Mieliśmy przyjemność gościć dziś u nas uczniów klasy 3 c z Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Czersku wraz z psychologiem i wychowawcą. Uczniowie wystąpili przed naszymi uczestnikami z przedstawieniem pt. : „W świecie bajek” a później zwiedzili naszą placówkę. Po obejrzeniu wszystkich pracowni (rękodzielnicza, plastyczna, stolarska, kulinarna, socjoterapeutyczna, sala rehabilitacyjna) każdy z nich mógł spróbować swoich sił i pomóc w przygotowaniach ozdób wielkanocnych. Znaleźli się tacy, którzy woleli zrelaksować się na fotelu masującym, poćwiczyć na orbitreku, czy pograć w mini koszykówkę. Wszyscy spędziliśmy bardzo miło, aktywnie i kreatywnie ten wspólny czas. Dziękujemy za odwiedziny.
Mieliśmy dziś okazję wysłuchać pięknego koncertu muzyków z Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Najpierw została wszystkim odświeżona historia odzyskania przez Polskę niepodległości a następnie wysłuchaliśmy najpopularniejszych polskich pieśni patriotycznych, które powstały w tym okresie („Rota”, „Mazurek Dąbrowskiego ” „Pierwsza Brygada”, „Przybyli ułani pod okienko „, „O mój rozmarynie „). Koncert odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury w Śliwicach , dziękujemy.